POMEN PREHRANE OTROK
Največji vpliv na prehrano otrok imamo odrasli, v prvi vrsti starši, tako mama kot oče. Saj se prvi okusi oblikujejo že v varnem zavetju maternice preko matere. Kasneje pa otroku kot starši predstavljamo velik zgled, saj nas v vsem posnemajo, tudi v načinu prehranjevanja. S svojimi sedanjimi odločitvami močno vplivamo na njihovo oblikovanje prehranskih navad tudi v prihodnosti, odrasli dobi.
Zelo velik vpliv na prehranske navade otrok ima tudi vrtec, kjer otroci preživijo velik del dneva. Zato kot vrtec skrbimo za uravnoteženo prehrano, ki je v predšolskem obdobju še toliko bolj pomembna za pravilen razvoj otrok.
V vrtcu pri načrtovanju obrokov sledimo smernicam zdravega prehranjevanja otrok (Smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, 2010).
Smernice poudarjajo:
• vključevanje vseh priporočenih skupin živil v obroke,
• raznovrstno zelenjavo in/ali sadje v vsakem obroku, s poudarkom na sezonski in
lokalno pridelani hrani,
• kakovost živil,
• pitja vode in nesladkanih čajev,
• izogibanje gotovim in polgotovim jedem, industrijsko predelanim živilom ter slanim industrijskim mešanicam začimb, saj lahko vsebujejo veliko količino dodanih sladkorjev, (nasičenih in trans) maščob, soli in aditivov,
• pripravo sesekljane hrane namesto pretlačene, saj s tem spodbujamo žvečenje
• kulturo prehranjevanja in pozitivnega odnosa do zdravega prehranjevanja skozi kurikulum,
• spodbujanje k preizkušanju raznovrstnih živil, tudi nepoznanih jedi,
Organizacija prehrane v vrtcu
V našem vrtcu je organiziranih pet obrokov dnevno: zajtrk, dopoldanska malica, kosilo, popoldanska malica in večerja. Jedilniki za posamezni teden so objavljeni na spletni strani vrtca in oglasni deski. Strmimo tudi k temu, da so živila sezonska in lokalna. Pri prehranjevanju vzgojiteljice spodbujajo umirjenost, samostojnost, kulturno vedenje in pozitiven odnos do hrane. Prehranski okusi in želje so različni in pogosto neskladni s priporočili zdrave prehrane, zato jim ni mogoče vedno ugoditi.
Dietna prehrana v vrtcu
V vrtcu prav tako omogočamo in upoštevamo dietno prehrano otrokom, ki zaradi različnih bolezni potrebujejo posebno prehrano. Uvedba dietne prehrane je mogoča s potrdilom o medicinsko indiciranih dietah otrokovega izbranega zdravnika ali specialista, ki ga starši predložijo vrtcu. Načrtovanje dietnega jedilnika izhaja v čim večji meri iz osnovnega jedilnika z namenom, da je jed po okusu in videzu čim bolj podobna jedi ostalih otrok.
Odrasli, ki prihajamo v stik z otroci, poskrbimo za optimalno prehrano naših otrok, saj je to naša odgovornost in naša velika naložba v njihovo zdravje.
Petra Nemec, mag. inž. preh., organizatorka prehrane